واتر استاپ

 

واتراستاپ و کاربردهای آن در سازه های بتنی  

 

در سازه های بتنی آنچه سازه را در مقابل آب و سایر سیالات محافظت میکند ، واتر استاپ است که در طراحی این نوع سازه ها به دو علت درزبندی هایی در نظر گرفته می شود. اول اینکه سازه های بزرگ بتنی در یک بازه زمانی طولانی اجرا شده و بتن ریزی در مراحل متعددی انجام می شود. در هر توقف عملیات بتن ریزی که موجب سفت شدن بتن می شود، درز اجرایی ایجاد می شود. اگر سازه و قطعات بتنی در مجاورت فشار آب یا دیگر سیالات نفوذپذیری قرار گیرند، آن مایع از این درزها عبور می کند؛ به همین دلیل باید آب بندی شوند.

 دلیل دیگر این است که حرکاتی که در آن سازه تحت تاثیر قرار می گیرد مانند حرکات ناشی از انبساط و انقباض حرارتی بتن و یا جابجایی در اثر تنش های احتمالی مانند زلزله باید پیش بینی شود.

 درزهای انبساطی و یا حرکتی، فضاهایی هستند که برای مدیریت این تنش ها در نظر گرفته می شوند تا جلوی تخریب سازه در اثر فشارهای وارد شده گرفته شود. این درزها فاصله بین ۱ تا ۳ سانتی متر را بین دو قطعه ایجاد می کند که باید با استفاده از یک ابزار مناسب پر شود

بهترین ابزار برای پر کردن و آب بندی درزها، واتراستاپ یا آب بند است. واتراستاپ ها نوارهای منعطف با پهنا و ضخامت مشخص هستند که در طی بتن ریزی و طبق نقشه های طراحی در محل درزها و زمان قالب بندی در سازه نصب می شوند.

در مرحله اول بتن ریزی، واتراستاپ در بالاترین نقطه بتن به نحوی قرار داده می شود که نصف این عنصر داخل بتن و نصف دیگرش بیرون باشد. در گام بعدی قسمت دوم در بتن قرار می گیرد و به این ترتیب درز به طور کامل توسط واتراستاپ پوشانده شده و سازه آب بندی می شود.

مزیت ها و کاربردهای نوار واتر استاپ :                                                                                                

مزایای استفاده از واتراستاپ ها بی شمار است. نصب ساده و آسان به وسیله گیره های مخصوص، مقاومت کششی بالا در زمان جابجایی درز، مقاومت شیمیایی مناسب در مقابل عوامل مخرب، مقاومت در برابر فشارهای هیدرواستاتیکی، تنوع در سایز و جنس و کارآیی مساوی با طول عمر بتن، آن را به محصولی مناسب و بی رقیب در این زمینه تبدیل کرده است.

تونل های زیرزمینی، طبقات منفی ساختمان ها، سدها، حوضچه های آب و فاضلاب و استخرها از نمونه های بارز سازه هایی هستند که به واتراستاپ ها نیاز مبرم دارند.

در زمان انتخاب نوع واتراستاپ عوامل گوناگونی از جمله نوع حرکت مفصل، میزان فشار هیدرواستاتیک، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خورنده، میزان ضروریت مهار این مواد و نوع سازه باید در نظر گرفته شود.

 

شیوه جاگذاری نوار واتراستاپ (نصب واتراستاپ)

اتصال واتراستاپ از دو طریق صورت می گیرد. در برخی پروژه ها از چسب های صنعتی برای اتصال نرم واتراستاپ ها استفاده می شود. دوطرف واتراستاپ آغشته به این چسب ها می شود و سپس روی هم قرار داده می شوند. سپس این دو لایه برای مدتی تحت فشار قرار می گیرند تا کاملا به یکدیگر جذب شوند .

 در روش دیگر از دستگاه هویه یا اتو برای اتصال واتراستاپ استفاده می شود. بدین ترتیب که بعد از گرم کردن دو سر واتراستاپ و تبدیل آن به حالت مذاب این دو در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا به هم متصل شوند. پس از سرد شدن سطح واتراستاپ و بتن به شکل یکپارچه در می آید.

 

انواع واتراستاپ

واتراستاپ ها (آب بندها) انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع کاربری، شرایط اجرایی و محدودیت های اجرایی انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از آنها از مواد خاصی تشکیل شده اند که دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند و به بسته به نیازهای هر سازه در مورد نوع آنها تصمیم گیری و انتخاب می شوند.

تقسیم بندی واتراستاپ ها از لحاظ نوع سیستم عملکردی آب بندی بدین ترتیب است:

واتراستاپ های پی وی سی ، واتراستاپ منبسط شونده بنتونیتی

واتراستاپ های pvc که در فرم ها و سایزهای مختلف تولید و روانه بازار می شوند که انتخاب آن ها بسته به نوع مفصل و سازه دارد. واتراستاپ های pvc نسبت به نوع لاستیکی قابلیت جوش پذیری بیشتری دارند و از لحاظ اقتصادی نیز  به صرفه تر هستند. این واتراستاپ ها بیشتر در پروژه هایی که در مجاورت سیالات ترکیبات نفتی و یا دیگر سیالات هیدروفوبیک هستند کاربرد دارند. این نوع از واتراستاپ ها در دو نوع تخت و حفره دار هستند. نوع تخت در آب بندی درزهای اجرایی مورد استفاده قرار می گیرند. این واتر استاپ ها آجی یک طرفه دارند.

دومین دسته از واتراستاپ های pvc ، نوع حفره دار هستند که برای درزهای انبساطی و انقباضی کاربرد دارند و به دلیل وجود حفره میانی و قابلیت تغییر شکل زیاد، مانع عبور آب در اثر جابجایی درزها می شوند. این واتراستاپ ها در مقاوم سازی سازه در برابر فشارهای هیدرولیکی و جابجایی عرضی و طولی بسیار کمک کننده هستند.

واتراستاپ های منبسط شونده نواری از جنس بنتونیت سدیم هستند که برای درزبندی جاهایی مانند دور لوله ها، درزهای اجرایی غیرقابل پیش بینی و یا جاهایی که ضخامت بتن کم است، کاربرد دارند. این نوع درزها، درزهای سردی هستند که امکان نصب انواع دیگر درزبندها در آن ها وجود ندارد. واتراستاپ بنتونیتی، واتراستاپی منبسط شونده است که پس از تماس با رطوبت به میزان زیادی  حدود ۴۰۰ درصد متورم می شود.

واتراستاپ ها در عرض های مختفی از جمله ۱۵، ۱۷، ۱۹، ۲۴، ۳۰ سانتی متری تولید می شوند و همچنین  از نظر ضخامت در ابعاد ۴، ۶ و ۱۰ میلی متر در بازار وجود دارند. واتراستاپ های بنتونیتی منبسط شونده نسبت به واتراستاپ های pvc ابعاد کوچکتری دارند.

در سال های اخیر با توجه به شرایط فنی سازه ها و به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی و همچنین به منظور هدایت و انتقال مناسب آب و در جهت جلوگیری از هدررفت آب از قطعات واتراستاپ در سازه های بتونی به وفور استفاده شده است.

petro apadana